Ucisk w głowie po alkoholu – czym jest to spowodowane?

Strona główna / Blog / Ucisk w głowie po alkoholu – czym jest to spowodowane?
Ucisk w głowie po alkoholu - czym jest to spowodowane?

W życiu każdego człowieka zdarzają się takie spotkania towarzyskie, gdzie obecny jest alkohol. Urodziny, wesela czy karnawał to idealne okazje, żeby uczcić je lampką wina, szklanką piwa czy małym kieliszkiem wysokoprocentowego trunku. Często bywa tak, że przykładowa jedna lampka wina czy szampana przeradza się w dwie, trzy i coraz więcej i więcej, aż prowadzi do bardzo nieprzyjemnego poranka. Ból głowy i nudności następnego dnia mogą okazać się katorgą. Jak można temu zaradzić? 

Dlaczego po alkoholu boli głowa?

Nieprzyjemny ucisk i ból głowy występują głównie przez rozszerzenie naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg w krew. Powodują je również toksyczne związki, które wytworzyły się w organizmie podczas metabolizowania alkoholu. 

Regularnie spożywanie alkoholu prowadzi do szeregu zmian w organizmie człowieka; strukturalnych, metabolicznych i biochemicznych. Trunki wysokoprocentowe działają szkodliwie na funkcjonowanie bardzo wielu, a nawet wszystkich organów wewnętrznych człowieka; mogą upośledzić wątrobę, nerki, trzustkę, żołądek a nawet serce i mózg. 

Czy ból głowy po alkoholu jest niebezpieczny? 

Ból głowy podczas kaca nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka, ale jest bardzo uporczywą dolegliwością. Niepokojącym jest natomiast ból głowy, który pojawia się regularnie, razem z zawrotami. Takie symptomy mogą wskazywać na trwałe uszkodzenie narządów, zwłaszcza przy krytycznej fazie uzależnienia od alkoholu. Pacjenci zmagają się z takimi schorzeniami jak choroby układu krążenia, uszkodzenie wątroby, choroby metaboliczne, czy wahania poziomu cukru we krwi.

Co powoduje kaca?

Naukowcy nie są do końca pewni, co konkretnie może wywoływać kaca. Jedno jest pewne – jest on konsekwencją spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, który negatywnie wpływa na organizm człowieka. Zjawisko, jakie występuje po spożyciu procentowego trunku to między innymi odwodnienie. Produkty rozkładu przyczyniają się do zwiększenia produkcji moczu, a co za tym idzie organizm się odwadnia. Jest to uznane za najważniejszą przyczynę  kaca. Kiedy wydalamy mocz, razem z nim pozbywamy się z organizmu składników mineralnych, takich jak potas albo magnez. Ich niedobór również może odgrywać znaczącą rolę w powstawaniu kaca i nieszczęsnego bólu głowy. Mieszanie ze sobą różnych typów alkoholi również wpływa na zaostrzenie objawów kaca.

Spożywanie alkoholu prowadzi do pulsującego bólu głowy, często kojarzonego i porównywalnego z bólem migrenowym. Występują również inne objawy, takie jak ogólne zmęczenie, zawroty głowy czy nudności i wymioty. 

Jak radzić sobie z bólem głowy po alkoholu?

Oczywiście najlepszym sposobem w walce z bólem głowy po alkoholu jest niespożywanie go, albo przynajmniej ograniczenie do niewielkiej ilości. Każdy ma swoje zdanie odnośnie najlepszych sposobów na załagodzenie kaca. Niektórzy stosują tabletki przeciwbólowe, inni pozostają przy domowych sposobach. Niezależnie od ilości sugerowanych sposobów prawda jest taka, że po spożyciu alkoholu w nadmiernych ilościach każdy człowiek narażony jest na złe samopoczucie następnego dnia. Poniższe rady mogą pomóc w załagodzeniu kaca albo całkowitemu zapobieganiu mu.

  • Staraj się unikać spożywania większych dawek alkoholu, a zwłaszcza takich prowadzących do silnego upojenia,
  • Nie pij alkoholu na pusty żołądek. Podczas picia możesz co jakiś czas spożywać tłuste potrawy – spowolnią one proces przyswajania alkoholu zachodzący w organizmie. 
  • Pij dużo wody podczas spożywania alkoholu. Takie działanie zapobiegnie odwodnieniu, co uchodzi za jedną z głównych przyczyn kaca.
  • Ranem, po piciu, zjedz pełnowartościowe śniadanie i postaraj się pić dużo płynów. 
  • Weź prysznic w letniej wodzie. Pobudzi to Twój organizm i ciało do działania.
  • Spędź trochę czasu na świeżym powietrzu – to pomoże Ci się orzeźwić.

Warto zaznaczyć, że przyjmowanie leków przeciwbólowych może nasilać bóle występujące po spożyciu alkoholu. Mieszanie leków z alkoholem może być bardzo niebezpieczne, dlatego nie zaleca się przyjmowania środków przeciwbólowych, jeśli od ostatniego spożycia nie minęło 12 godzin. Aby uniknąć bólu głowy, najlepiej zadbać o dobre nawodnienie organizmu i pamiętać o tym, aby nie łączyć ze sobą kilku typów alkoholi. 

Najlepszym środkiem zaradczym na kaca jest umiar w spożywaniu alkoholu. Warto pamiętać, że negatywnych skutków spicia jest masa, a kac to tylko wierzchołek góry lodowej. Alkohol prowadzi do powolnego wyniszczania organizmu, uszkadza wątrobę i nerwy. Może też być przyczyną niewydolności serca.

Jakie objawy towarzyszą bólowi głowy po alkoholu?

Objawy często towarzyszące bólowi głowy po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu to:

  • Nudności,
  • Uczucie zmęczenia,
  • Zawroty głowy,
  • Osłabienie, 
  • Ból brzucha, 
  • Światłowstręt 

Jak unikać bólu głowy po alkoholu?

Najbardziej skutecznym sposobem na uniknięcie bólu głowy po spożyciu alkoholu jest kontrola jego ilości, którą wprowadzamy do organizmu. Należy pamiętać, by nie pić na pusty żołądek – przed libacją alkoholową warto jest zjeść pełnowartościowy, sycący posiłek. Kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie, bo alkohol może być główną przyczyną odwodnienia. Nie należy mieszać ze sobą różnych alkoholi. Krótki spacer na świeżym powietrzu to również bardzo dobry pomysł, aby przyśpieszyć metabolizm alkoholu, co zmniejszy objawy spożycia jego nadmiernych ilości.

Czy można przyjmować leki przeciwbólowe na ból głowy spowodowany alkoholem? 

Ból głowy jest jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości. Wpływa na nasze samopoczucie, zdolności do działania, zaburza koncentrację i sprawia, że jesteśmy dużo mniej wydajni. Ważne, aby pamiętać o szkodliwych skutkach łączenia leków przeciwbólowych z alkoholem. Dla przykładu, Paracetamol łączony z alkoholem może powodować silne uszkodzenia wątroby.

Gdy po alkoholu boli głowa, nie zapominaj o odpoczynku!

Organizm wymaga czasu, aby pozbyć się alkoholu i jego negatywnych skutków, dlatego odpoczynek jest jednym z kluczowych sposobów na pozbycie się bólu głowy towarzyszącego na drugi dzień od libacji. Trzeba pamiętać też o spożywaniu dużej ilości płynów, które uzupełnią ich braki w organizmie i pomogą mu w usuwaniu pozostałych toksyn. Warto zjeść posiłek bogaty w węglowodany, ponieważ po spożyciu alkoholu dochodzi do spadku poziomu cukru we krwi. Nigdy nie próbuj walczyć z bólem głowy spożywając kolejną dawkę alkoholu! To tylko zwiększy dolegliwości i przedłuży czas ich trwania.

Podsumowanie 

Ból głowy po alkoholu mogą powodować różne czynniki, takie jak np. mieszanie kilku alkoholi, odwodnienie organizmu czy obecność toksyn. Najważniejszym krokiem do uniknięcia kaca jest oczywiście dawkowanie odpowiednich ilości trunków tak, aby nie doprowadzić do upojenia alkoholowego. Trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu, spożywaniu pełnowartościowych posiłków oraz nie przyjmować leków przeciwbólowych, jeśli od picia alkoholu nie minęło 12 godzin. 

Pamiętaj, że regularnie spożywanie alkoholu prowadzi do szeregu negatywnych zmian w naszym organizmie. Trunki wysokoprocentowe działają szkodliwie na funkcjonowanie organów wewnętrznych człowieka; mogą upośledzić nerki, wątrobę, trzustkę, żołądek a nawet serce i mózg.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami