Wymioty po alkoholu? Biegunka po piwie? Alkohol, zwłaszcza spożywany w nadmiernych ilościach, ma niebagatelny wpływ na cały przewód pokarmowy naszego organizmu. Podrażnia żołądek i jelita, uszkadza narządy wewnętrzne, takie jak wątroba czy trzustka, i prowadzi do powstania wielu problemów ze strony układu trawiennego. Może prowadzić do rozwoju chorób lub powodować dolegliwości nagłe, często niebezpieczne, takie jak krwawienie wewnętrzne. Zdarza się, że pod wpływem nadmiernej dawki alkoholu wymiotujemy. Dowiedz się, dlaczego alkohol powoduje stany takie jak ból brzucha, nudności, a nawet biegunkę. Co można zrobić, aby załagodzić te dolegliwości? Zapraszamy do artykułu.
Alkohol a układ trawienny. Jak alkohol wpływa na nasz żołądek i jelita?
Alkohol etylowy wpływa negatywnie na wiele aspektów zdrowotnych naszego organizmu. Nadmierne spożywanie alkoholu szczególnie szkodzi naszemu układowi pokarmowemu, który jest narażony zarówno na bezpośrednie jego działanie, jak i na styczność z toksycznymi substancjami będącymi wynikiem rozkładu etanolu w naszej wątrobie.
Alkohol wykazuje działanie uszkadzające błonę śluzową naszego żołądka. Przyczynia się także do powstawania wrzodów oraz zapalenia trzustki. Częste spożywanie alkoholu zakłóca też równowagę mikrobioty jelitowej – efektem takiego działania są zaburzenia ze strony układu trawienia.
Dlaczego wymiotujemy po alkoholu?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego wymiotujemy po alkoholu, jest dość złożona. Drażniący wpływ alkoholu na błonę śluzową żołądka i przełyku ma tu duże znaczenie, jednakże główna przyczyna leży najprawdopodobniej w naszej wątrobie.
To właśnie w wątrobie znajduje się enzym trawienny alkoholu, tak zwana dehydrogenaza alkoholowa (w skrócie: ADH – od angielskiego alcohol dehydrogenase). Jeżeli metabolizm alkoholu w naszym organizmie zachodzi wolniej, objawy zatrucia alkoholowego mogą być bardziej odczuwalne.
Jeżeli więc nasza wątroba nie radzi sobie z dostatecznie szybkim rozłożeniem i usunięciem toksycznych substancji alkoholowych z naszego organizmu, żołądek przystępuje do naturalnego odruchu oczyszczenia się. Jest to naturalna reakcja obronna naszego organizmu, który usiłuje jak najszybciej usunąć szkodliwe substancje, aby ochronić się przed większymi szkodami i w konsekwencji – uszczerbkiem na zdrowiu. Gdyby nie doszło do wymiotów w sytuacji zatrucia alkoholem, poziom toksyn w organizmie mógłby doprowadzić do bardzo ciężkiego stanu, a nawet śmierci.
Za cały proces odpowiada ośrodek wymiotny, do którego docierają impulsy między innymi z jamy brzusznej i klatki piersiowej. Ośrodek wymiotny wywołuje nagłe skurcze żołądka, a skurcze mięśni brzucha i przepony doprowadzają do wzrostu ciśnienia w żołądku. Kiedy przewyższa ono ciśnienie w przełyku, możliwe staje się opróżnienie żołądka z treści pokarmowej przez jamę ustną.
O ile jest to mechanizm nierzadko ratujący życie, o tyle dobrze pamiętać, aby nie pozostawiać pijanej osoby, która wymiotuje, bez opieki. Objawy zatrucia alkoholowego mogą znacznie postępować w czasie, a taka osoba może nawet stracić przytomność. Doprowadzić może to do niebezpiecznej sytuacji zadławienia się i w efekcie uduszenia wymiocinami.
Obowiązkowo zwróćmy też uwagę, czy w wymiotach takiej osoby nie znajdują się podejrzane substancje, takie jak krew czy żółć. Ich obecność świadczyłaby o poważnym uszkodzeniu, do którego doszło w przewodzie pokarmowym.
Biegunka po alkoholu – czy jest powodem do niepokoju?
Wbrew pozorom, biegunka po spożyciu alkoholu jest powszechniejsza niż wymioty. Na jej wystąpienie jest narażony tak naprawdę każdy, kto spożywa alkohol. Co jest tego powodem?
Biegunka to odpowiedź na zaburzenie perystaltyki jelit – jelita pracują szybciej, przez co zmniejsza się wchłanianie wody z treści pokarmowej. Jej nadmierna ilość pozostaje więc w stolcu, w efekcie czego oddajemy luźne stolce o częstotliwości większej niż trzy razy w ciągu doby.
Nie powinna nas dziwić biegunka po odstawieniu alkoholu. Tak naprawdę w większości przypadków wystąpienia biegunki związanej ze spożyciem alkoholu, dochodzi do niej dopiero na następny dzień jako konsekwencja zjawisk, jakie zachodzą w organizmie wskutek działania alkoholu etylowego. Bardzo często odpowiada za to uszkodzenie błony śluzowej jelita – komórki znajdujące się w jelitach zostają uszkodzone, co skutkuje niedostateczną ilością enzymów trawiennych i w efekcie zaburzeniami trawienia. Następstwem są więc problemy z niestrawnością i biegunki.
Innymi przyczynami występowania biegunek po alkoholu są:
- działanie aldehydu octowego – jest on toksyczną pochodną etanolu, która powoduje zwiększenie sekrecji (wydzielanie wody do światła jelita grubego),
- podrażnienie śluzówki żołądka, co powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego.
Regeneracja żołądka po alkoholu. Co na wymioty i biegunkę po alkoholu?
Zarówno wymioty, jak i biegunka to ogromny wysiłek dla organizmu, podczas którego tracimy wiele płynów i składników odżywczych. Zazwyczaj ustępują samoistnie, jednakże regeneracja po nich może trwać długo. Warto zatem wspomóc cały proces, jeśli chcemy szybciej wrócić do pełni zdrowia. Co sprawdzi się najlepiej?
- Nawadnianie się. Wprawdzie jest to kwestia dość oczywista, ale warto przypomnieć, że zarówno na kacu, jak i po wymiotowaniu oraz biegunce należy uzupełnić płyny w organizmie. W tym celu dobrze sprawdzi się woda mineralna. Można też wybrać wodę z cytryną, napar z mięty lub delikatną herbatę.
- Dieta lekkostrawna. Warto postawić na pokarmy bogate w witaminy z grupy B.
- Posiłki mające na celu zahamowanie perystaltyki jelit. Chociaż można byłoby to zawrzeć w poprzednim punkcie, postanowiliśmy wyszczególnić tę kwestię. Przy biegunce szczególnie ważne jest spożywanie pokarmów, które nie będą dodatkowo napędzać pracy jelit. Dobrze sprawdzą się kleiki ryżowo-marchwiowe lub gotowane warzywa.
- Krople żołądkowe. Sposób stary jak świat, ale działa świetnie. Krople żołądkowe doskonale łagodzą nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Elektrolity jako wsparcie naszego przewodu pokarmowego i całego organizmu
W przypadku nadmiernego spożycia alkoholu, a także poniesienia tego wszelakich konsekwencji – takich jak wymioty lub biegunka – doskonale sprawdzą się elektrolity. Gospodarka wodno-elektrolitowa naszego organizmu jest niezwykle ważna dla utrzymania prawidłowych funkcji w naszym ciele, a zaburzenia w jej obrębie mogą powodować różne objawy, takie jak: skurcze mięśni, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca czy splątanie.
Elektrolity to rozpuszczalne w wodzie substancje chemiczne, które pełnią ważną funkcję w regulowaniu pracy gospodarki elektrolitowej naszego organizmu, co pomaga przewodzić impulsy nerwowe, umożliwia kurczenie mięśni oraz reguluje pracę naszego serca. Wraz z odwodnieniem organizmu, do którego dochodzi w sytuacji spożycia dużej ilości alkoholu, wymiotowania oraz poprzez biegunkę, gospodarka elektrolitowa zostaje zachwiana. Dlatego tak ważna jest suplementacja elektrolitów na następny dzień po spożyciu alkoholu.
W tym celu możemy postawić na gotowe napoje izotoniczne, ale wystarczy, że wymieszamy wodę, sok z cytryny, szczyptę soli i cukier (albo miód) i otrzymamy domowy, pyszny napój, który uzupełni elektrolity w naszym organizmie.