Terapia indywidualna w procesie leczenia choroby alkoholowej

Strona główna / Blog / Terapia indywidualna w procesie leczenia choroby alkoholowej

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia przez osobę zmagająca się z problemem uzależnienia od alkoholu, jest kluczowe w rozpoczęciu terapii. Osoba pijąca alkohol problemowo musi uświadomić sobię istostę swojego uzależniania i uznać przed sobą, że ma problem alkoholowy. Leczenie alkoholizmu w Polsce jest bezpłatne zarówno dla osób ubezpieczonych jak i nieubezpieczonych. Po pomoc można zwrócić się do poradni leczenia uzależnień lub lekarza POZ, czy lekarza psychiatry, który wypisze skierowanie na leczenie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Choroba alkoholowa

Uzależnienie od alkoholu to proces, który zachodzi stopniowo. Choroba alkoholowa to psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu. Osoba pijąca alkohol problemowo posiada wewnętrzny przymus picia, nie potrafi kontrolować swojego picia, a całe jej życie skoncentrowane jest na alkoholu i wokół niego. Jednostka zaniedbuje rodzinę, pracę, obowiązki, finanse. Traci dotychczasowe zainteresowania, przestaje pielęgnować relację międzyludzkie, na skutek czego pogarszają się kontakty z bliskimi, czy przyjaciółmi. Pojawia się głód alkoholowy, który jednostka musi zaspokoić. Pojawia się panika, że bez alkoholu nie da się żyć. Występuje brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, pojawiają się luki w pamięci. Organizm przyzwyczajony do otrzymywania regularnych dawek alkoholu po pewnym czasie sam zaczyna ich się domagać. Regularnie spożywając alkohol, organizm niejako przyzwyczaja się do niego, przez to wytwarza coraz większą tolerancję na tą substancję. Osoba chcąc poczuć stan upojenia alkoholowego musi spożywać coraz większe ilości alkoholu. Po odstawieniu alkoholu mogą pojawić się objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego, takie jak bóle i zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, duszności, czy omamy. Choroba alkoholowa jest śmiertelną i nieuleczalną chorobą. Jednak w wyniku leczenia jest nadzieja na życie w trzeźwości.

Podjęcie leczenia – motywacje osoby pijącej alkohol problemowo

Podjęcie leczenia choroby alkoholowej w Polsce jest całkowicie dobrowolne. Jedynie w określonych przypadkach sąd może nałożyć na jednostkę sądowy nakaz leczenia. Jednak w większości przypadków chory musi sam poprosić o pomoc. Osoba pijąca alkohol problemowo sama musi chcieć podjąć leczenie oraz mieć świadomość, że jest osobą uzależnioną od alkoholu. Wtedy leczenie może przynieść oczekiwane korzyści – stan długotrwałej abstynencji. Jeżeli jednostka podejmie się leczenia choroby alkoholowej pod wpływem namów innych, niekoniecznie dopuszczając do siebie myśl o możliwym uzależnieniu terapia może nie przynieść spodziewanych korzyści, a osoba może bardzo szybko wrócić do spożywania alkoholu.

Indywidualna terapia leczenia uzależnień

Indywidualna terapia leczenia uzależnień odbywa się w bezpiecznej przestrzeni dla pacjenta. Na spotkaniu obecni są tylko terapeuta oraz pacjent. Rozpoczęcie terapii poprzedzone jest diagnozą oraz dopasowaniem najlepszej formy leczenia dla pacjenta. Podczas terapii, terapeuta zobowiązany jest do zachowania dyskrecji. Terapia indywidualna opiera się na zaufaniu i zaangażowaniu obu stron. Między terapeutą, a pacjentem musi wytworzyć się więź oparta na zaufaniu, otwartości, szczerości i dialogu.

Atmosfera bezpieczeństwa i zaufania jest niezwykle ważna ponieważ zadaniem pacjenta jest otworzenie się przed terapeutą i opowiedzenie mu o swoim życiu. Jest to niewątpliwie trudne zadanie. Terapeuta dokonuje wszelkich starań by wysłuchać i zrozumieć swojego podopiecznego. Podczas terapii osoba w procesie leczenia choroby alkoholowej poznaje siebie. Poznaje swoje zachowania, utarte schematy, którymi kieruje się na co dzień, swoje emocje i myśli. To czas wzmożonej pracy nad sobą, nad własnymi emocjami oraz nazywaniem ich, nad nauką nowych modeli zachowań oraz samoakceptacji i podnoszeniu własnej samooceny. Wszystko po to, aby po powrocie do społeczeństwa umieć się w nim odnaleźć, radzić sobie z napotkanymi problemami oraz jak najdłużej utrzymać stan trzeźwości.

W procesie leczenia terapia indywidualna przynosi nieocenione skutki. Podczas indywidualnych spotkań z terapeutą, pacjentom łatwiej jest przełamać wstyd i przyznać się do niektórych rzeczy oraz opowiedzieć o intymnych kwestiach. Podczas terapii indywidualnej uwaga i czas terapeuty uzależnień jest skoncentrowany wyłącznie na pacjencie. Sprawia to, że pacjent czuje się ważny i wysłuchany, ma poczucie, że nie został z własnymi problemami całkiem sam.

Efekty i korzyści płynące z indywidualnej terapii leczenia uzależnień

Podczas indywidualnej terapii leczenia uzależnień pacjent dużo lepiej poznaje własne emocje, utarte schematy działań, czy myśli. Jest w stanie je przeanalizować wraz z terapeutą. Poznaje swój sposób myślenia oraz uczy się sposobów na przezwyciężenie walki z uzależnieniem. Prawidłowo przebiegający proces terapeutyczny sprawia, że pacjent uczy się nowych schematów działania oraz radzenia sobie z problemami w inny, społecznie akceptowalny sposób. Pozytywnym efektem terapii jest również uczenie się przez pacjentów tworzenia zdrowych relacji, wyrażania i rozumienia własnych emocji, rozwoju osobistego w celu późniejszego znalezienia pracy lub zmiany środowiska.

Przebieg indywidualnej terapii uzależnień

Podczas indywidualnej terapii leczenie choroby alkoholowej terapaeuta ma do dyspozycji wachlarz technik poznawczych oraz behawioralnych. Pacjent podczas spotkań poznaje wady i zalety nadmiernego spożywania alkoholu oraz życia w stanie trzeźwości. Podczas całego procesu terapeutycznego osoba podejmująca leczenie pracuje nad zmianą własnych zachowań, schematów działania oraz zmianą postrzegania. Wszystko to, by po zakończeniu leczenia osoba pozostała abstynentem.

Metody behawioralne w indywidualnej terapii leczenia choroby alkoholowej to odgrywanie scenek, przeprowadzanie eksperymentów, nauka nowych pożądanych zachowań. Podczas terapii osoba borykająca się z problemem uzależnienia poznaje również techniki radzenia sobie z głodem alkoholowym, asertywnego mówienia nie oraz nie poddawania się manipulacjom otoczenia.

Czas trwania terapii indywidualnej uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i predyspozycji pacjenta. Sesja terapeutyczna zwykle trwa 60 minut. Ilość sesji w tygodniu zależna jest od nasilenia choroby alkoholowej. Terapia może odbywać się ambulatoryjnie oraz w całodobowych ośrodkach leczenia uzależnień.

Przed podjęciem leczenia pacjent musi przyznać się do swojego uzależnienia oraz zrozumieć jego istotę. Pomocne będzie również przejście detoksu, czyli odtruwania organizmu. Odtruwanie organizmu ma na celu usunięcie z ciała toksyn i substancji szkodliwych. Organizm niejako uczy się na nowo funkcjonowania w stanie trzeźwości. Przeprowadzenie detoksu zwiększa szanse na powodzenie leczenia, gdyż pacjent w sposób trzeźwy może odbierać otaczający go świat. W celu utrzymania stanu trzeźwości lekarz może zalecić również podanie podskórnej wszywki alkoholowej, której zadaniem jest skuteczne zniechęcanie jednostki do spożycia alkoholu. Umieszczona pod skóra tabletka uwalnia do krwiobiegu substancję czynną, która w połączeniu z alkoholem wywołuje objawy zatrucia alkoholowego.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami