Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Strona główna / Blog / Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Czasami może się wydawać, że alkoholizm występuje w rodzinie. Dzieci alkoholików mogą odczuwać paranoję, że są bardziej skłonne do zostania alkoholikami.

Czy alkoholizm jest dziedziczny? Genetyka alkoholizmu może wydawać się naciąganym pomysłem. Ale badania dowiodły, że istnieje związek między twoimi genami a twoim potencjałem do nadużywania alkoholu.

Czy alkoholizm jest dziedziczny: genetyka alkoholizmu

Zrozumienie, w jaki sposób genetyka wpływa na alkoholizm, może przede wszystkim pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby. Może również pomóc nam lepiej zrozumieć obecne uzależnienie.

Gdy zrozumiesz, dlaczego jesteś uzależniony, możesz podjąć kroki, aby szukać pomocy. Wybór najskuteczniejszego leczenia zaczyna się od zrozumienia choroby.

Przyjrzyjmy się, jak geny (DNA dostarczone przez oboje rodziców) mogą wpływać na to, czy uzależnisz się od alkoholu. Każdy może zostać alkoholikiem, ale niektórzy mogą być bardziej narażeni niż inni.

Genetyczne aspekty alkoholizmu

DNA wpływa na każdy zakątek ciała, aż do ostatniej cząsteczki. Geny twoich rodziców łączą się, by stworzyć cię w łonie matki. Te same geny każdego dnia wpływają na twoje istnienie.

Nasze geny zawierają wszystkie instrukcje potrzebne do wytworzenia białek, które są budulcem życia. Bez nich nasze komórki nie mogłyby się rozmnażać ani leczyć. Ale nie wszystkie geny są dokładnie takie same.

Każdy człowiek ma około 20 000 do 25 000 pojedynczych genów, które składają się na jego własny specyficzny genom. Niektóre z tych genów kontrolują takie rzeczy, jak kolor oczu, wzrost czy kolor włosów. Inne kontrolują twój metabolizm, rozwój i leczenie.

Pewne geny kontrolują sposób, w jaki nasze ciała metabolizują alkohol. Szczególnie te geny należą do najważniejszych genów badanych przez genetyków w nadziei na odpowiedź na pytanie o alkoholizm i genetykę. 

Geny ADH i ALDH

Zrozumienie dokładnych mechanizmów zachodzących między genami a metabolizmem alkoholu może być trudne. Mimo to rozbicie każdego pomysłu na prostsze części może ułatwić zrozumienie.

Na przykład metabolizm przekształca spożywane jedzenie i napoje w użyteczną energię. „Powolny” metabolizm oznacza, że ​​pokarm pozostaje w jelitach przez długi czas, zanim zostanie przekształcony w energię.

Osoby o wysokim metabolizmie mogą szybciej i łatwiej przekształcać żywność w energię. Nawyki związane ze stylem życia mogą wpływać na metabolizm danej osoby (zdrowa dieta, regularne ćwiczenia). Ale genetyka odgrywa dużą rolę. 

Kiedy pijesz napój alkoholowy, twoje ciało wytwarza dwa specyficzne enzymy, które pomagają w jego metabolizowaniu. Enzymy te nazywane są:

  • dehydrogenaza alkoholowa (ADH); 
  • dehydrogenaza aldehydu (ALDH).

W zależności od genetyki, możesz produkować więcej niektórych enzymów. Kiedy tak się dzieje, twoje ciało bardzo szybko metabolizuje alkohol. Może to zmniejszyć ryzyko nadużywania alkoholu.

Twoja genetyka może też wpływać na małą ilość enzymów metabolizujących. Może to wzmocnić działanie alkoholu. Kiedy jesteś bardziej zdolny do odczuwania odurzenia po wypiciu alkoholu, możesz zacząć polegać na tym uczuciu przyjemności.

W rezultacie wielu alkoholików może mieć mutacje genetyczne, które pozwalają im „czuć się bardziej pijanymi” po nadużywaniu alkoholu. Kiedy mają dzieci, zwłaszcza z innymi alkoholikami, przekazują tę predyspozycję.

W ten sposób genetyka jest częściowo odpowiedzialna za stosunkowo wysoką powszechność nadużywania alkoholu. Jednak genom danej osoby nie jest jedyną rzeczą, która może wpłynąć na jej upijanie się lub zostanie alkoholikiem. Czynniki środowiskowe również odgrywają rolę.

Czynniki wpływające na środowisko i wpływ

Osoby z genetyczną predyspozycją do nadużywania alkoholu niekoniecznie stają się alkoholikami. Jeśli osoby te wychowały się w domu lub społeczności, w której spożycie alkoholu było umiarkowane, nigdy nie powinny nadużywać alkoholu.

Jednak dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholowych zaczynają dużo pić o wiele wcześniej. Takie dzieci mogą również rozwinąć te same zaburzenia psychiczne, co ich rodzice. To część cyklu nadużyć. Dzieci alkoholików mogą napotkać wiele sytuacji, których inne dzieci nie mają. Doświadczenia te zwykle wpływają na rozwijającą się osobowość i poczucie własnej wartości dziecka.

W związku z tym dzieci alkoholików mają podobne cechy i perspektywy. Niektóre z najczęstszych cech wspólnych dla dzieci alkoholików to:

  • Niska samoocena;
  • Zachowanie wymagające uwagi;
  • Strach przed innymi; 
  • Niezdolność do przyjęcia krytyki;
  • Brak godnych zaufania relacji. 

W wielu przypadkach dziecko alkoholika przeżyło pewne nadużycia psychiczne, emocjonalne, fizyczne lub seksualne przed osiągnięciem dorosłości. Ten rodzaj traumy nie mija z czasem, ale wymaga terapii i poradnictwa.

To zupełnie normalne, że dziecko alkoholika czuje się nieodpowiednie, niekochane i paranoiczne wobec innych. W końcu ich dzieciństwo pokazało im, że ludzie w ich życiu będą ich tylko wykorzystywać, bo zajmij się nimi i złam ich zaufanie.

Ponadto dorosłe dzieci alkoholików mogą same zostać alkoholikami, próbując zrozumieć swoje postacie rodzicielskie. Chociaż ten cykl jest destrukcyjny, istnieje kilka sposobów, aby położyć mu kres. Rehabilitacja i poradnictwo to niezbędne kroki.

Prośba o pomoc to pierwszy krok

Czy alkoholizm jest dziedziczny? Genetyka alkoholizmu lub badanie ludzkiego genomu i jego wpływu na nadużywanie alkoholu może wyjaśniać, dlaczego czasami wydaje się, że alkoholizm występuje w rodzinach. Oczywiście czynniki środowiskowe również odgrywają rolę w chorobie.

W konsekwencji alkoholizm jest zarówno dziedziczny, jak i genetyczny. Twój specyficzny zestaw genów może sprawić, że będziesz bardziej podatny na niezdrowy smak napojów alkoholowych. Ale twoje wychowanie i środowisko mogą również wpływać na twoje nawyki dotyczące spożywania alkoholu.

Leczenie alkoholizmu to intensywne leczenie stacjonarne lub krótkotrwały pobyt motywacyjny, a także terapie grupowe lub indywidualne. Abstynencja jest warunkiem wstępnym leczenia alkoholizmu. Przed rozpoczęciem leczenia wymagane jest całkowite odstawienie alkoholu i odtrucie organizmu (detoksykacja alkoholowa). Później można skorzystać także z pomocy wszywki alkoholowej, która pomaga w utrzymaniu abstynencji przez około 8-10 miesięcy. Jest wszywana pod skórę, a substancja czynna dostaje się do krwiobiegu i wywołuje negatywne skutki uboczne po wypiciu alkoholu. 

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się obecnie z problemami alkoholowymi, natychmiast skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i pomoc, aby wejść na zdrowszą ścieżkę. 

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami