Zatrucie alkoholem: objawy, niebezpieczeństwa i skuteczna pomoc

Strona główna / Blog / Zatrucie alkoholem: objawy, niebezpieczeństwa i skuteczna pomoc

Zatrucie alkoholem występuje, gdy osoba wypija toksyczną ilość alkoholu, zwykle w krótkim czasie. Może zaszkodzić zdrowiu, a nawet zagrozić życiu.

Czym jest zatrucie alkoholem?

Zatrucie alkoholem to poważny stan, który może spowodować trwałe uszkodzenie, a nawet śmierć. Spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu zatrucie alkoholowe jest często zamiatane pod dywan. Upijanie się lub wymioty stały się czymś zabawnym i żartem w wielu filmach, które gloryfikują upijanie się. Jednak, ludzie nie zdają sobie sprawy, że zatrucie alkoholem może być śmiertelne. Jeśli ktoś, kogo znasz, doświadcza tych objawów, najlepiej natychmiast zabrać go do szpitala, gdzie uzyska skuteczną pomoc. 

Oznaki i objawy zatrucia alkoholem

Oznaki i objawy zatrucia alkoholem obejmują:

 • dezorientację;
 • mocno niewyraźną mowę;
 • utratę koordynacji;
 • wymioty;
 • nieregularny lub powolny oddech;
 • bladą lub niebieskawą skórę spowodowaną niską temperaturą ciała (hipotermia);
 • bycie świadomym, ale niereagującym (osłupienie);
 • omdlenie i utratę przytomności;

W najcięższych przypadkach zatrucie alkoholowe może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, śpiączki, a nawet śmierci.

Dezorientacja

Możesz początkowo nie być w stanie stwierdzić, czy twój przyjaciel ma zatrucie alkoholowe, jeśli cierpi na dezorientację. W końcu kto nie jest bardziej zdezorientowany po wypiciu? Należy jednak pamiętać, że zawartość alkoholu we krwi danej osoby będzie nadal rosła po zakończeniu picia. Spożywanie alkoholu nie wpływa na ludzi od razu. Nasz organizm potrzebuje czasu, aby zmetabolizować to, co pijemy. Tak więc, jeśli przyjaciel wydaje się już nieco zdezorientowany, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zwolnił lub całkowicie przestał pić, ponieważ jego stan będzie się tylko pogarszał.

Niespójność i nieregularny oddech

Kiedy ktoś pije, jego funkcje motoryczne są osłabione. To powoduje, że mamroczą i mają ciężki, nieregularny oddech. W takich przypadkach ludzie często myślą, że powinni podać komuś filiżankę kawy. Chodzi o to, że kawa pobudza i czyni bardziej czujnymi, ułatwiając funkcjonowanie i dbanie o siebie. Jednak, kawa naturalnie odwadnia, podobnie jak alkohol. Dolewanie kawy do tego, co twój przyjaciel już wypił, może go jeszcze bardziej odwodnić i pogorszyć sytuację. Ciężkie odwodnienie może doprowadzić kogoś do szoku i spowodować trwałe uszkodzenie mózgu.

Niska temperatura ciała i blada, lepka, niebieskawo zabarwiona skóra

Jedną z najczęściej przedstawianych scen w filmach i telewizji jest otrzeźwienie zimnym prysznicem, ale osoba zatruta alkoholem będzie cierpieć z powodu obniżonej temperatury ciała. Zapewnienie im zimnego prysznica może jeszcze bardziej obniżyć ich temperaturę wewnętrzną i spowodować hipotermię. W takich przypadkach najlepiej owinąć ją kocami. Koce są idealne, aby utrzymać ciepło, dopóki nie będziesz mógł zabrać przyjaciela na ostry dyżur.

Brak reakcji

Kiedy ktoś przestaje reagować, nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania lub potwierdzić, że tam jesteś możesz po prostu przypisać to ich zmęczeniu. Pamiętaj jednak, że poziom alkoholu we krwi nadal rośnie po tym, jak przestało się pić, a położenie tej osoby do łóżka w tym momencie może doprowadzić do wymiotów podczas snu lub zapadnięcia w śpiączkę. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w tej sytuacji jest czuwanie.

Wymioty, drgawki i śpiączka

Jeśli jesteś w pobliżu kogoś, kto zaczyna nadmiernie wymiotować, ma drgawki lub zapada w śpiączkę, natychmiast wezwij karetkę. W tym momencie konieczne jest przewiezienie ich na pogotowie, zanim doznają trwałych uszkodzeń. Jeśli nie możesz ich tam zabrać i czekasz na pojazd ratunkowy, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zawinąć je w koc i zachęcić do wypicia łyków wody. Ważne jest również, aby nie zmuszać ich do wymiotów. Ich odruch wymiotny może nie działać normalnie, co może spowodować uduszenie. Mogą się również zakrztusić, jeśli zasną.

Niebezpieczeństwa zatrucia alkoholem

Osoba, która zatruła się alkoholem może:

 • przestać oddychać;
 • mieć atak serca;
 • umrzeć przez zadławienie się własnymi wymiocinami;
 • poważnie się odwodnić, co w skrajnych przypadkach może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu;
 • rozwinąć cięższą hipotermię;
 • doznać ataku drgawek, w wyniku obniżonego poziomu cukru we krwi.

Powtarzające się wymioty i odruchy wymiotne mogą prowadzić do krwawych wymiotów, spowodowanych pęknięciem naczynia krwionośnego na styku żołądka i przełyku.

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może wpłynąć na osąd danej osoby i postawić ją w sytuacji, w której jej zdrowie i bezpieczeństwo są zagrożone.

Na przykład może ona:

 • mieć wypadek lub odnieść obrażenia;
 • angażować się w zachowania agresywne lub aspołeczne;
 • uprawiać niebezpieczny seks, który może prowadzić do nieplanowanej ciąży lub zakażenia przenoszonego drogą płciową;
 • stracić rzeczy osobiste.

Jak dochodzi do zatrucia alkoholem

Za każdym razem, gdy pijesz alkohol, wątroba musi go odfiltrować z krwi. Alkohol jest szybko wchłaniany do organizmu (znacznie szybciej niż jedzenie), ale organizm może przetworzyć tylko około 1 jednostki alkoholu na godzinę. Jeśli wypijesz dużo alkoholu w krótkim czasie, na przykład podczas wieczornego wyjścia, twoje ciało nie będzie miało czasu, aby wszystko przetworzyć. 

Kiedy szukać pomocy medycznej

Jeśli podejrzewasz zatrucie alkoholem, natychmiast zadzwoń pod numer 999, aby wezwać karetkę. Poziom alkoholu we krwi osoby może nadal rosnąć do 30 do 40 minut po ostatnim drinku. Może to spowodować, że ich objawy nagle staną się znacznie poważniejsze.

W szpitalach pacjenci są ściśle monitorowani, dopóki alkohol nie opuści organizmu Jeśli wymagane jest leczenie, może to obejmować:

 • wprowadzenie rurki do ust i tchawicy (intubacja) w celu udrożnienia dróg oddechowych, usunięcia wszelkich niedrożności i ułatwienia oddychania;
 • zakładanie kroplówki dożylnej, która trafia bezpośrednio do żyły, w celu uzupełnienia poziomu wody, cukru we krwi i witamin;
 • zakładanie cewnika do pęcherza moczowego w celu odprowadzania moczu prosto do worka, aby się nie zamoczyć.

Jeśli zatrucie alkoholem jest powracającym problemem w twoim życiu, czy to ty, czy ktoś bliski, być może nadszedł czas, aby szukać pomocy. Zatrucie alkoholem to nie to samo, co upicie się. To dosłownie zatruwanie organizmu, a wielokrotne wpadanie w ten stan, nawet jeśli nie kończy się śmiercią, może spowodować trwałe uszkodzenie lub chorobę. Jeśli jest to powracający problem dla ciebie lub kogoś, kogo kochasz, być może nadszedł czas, aby skontaktować się z dostawcą leczenia. Mogą odpowiedzieć na wszelkie pytania związane z rehabilitacją i omówić dostępne opcje leczenia.

Jeśli ktoś pragnie przestać pić alkohol i pozostać w abstynencji warto rozważyć wszywkę alkoholową (Esperal). Disulfiram, czyli substancja czynna leku, stosowany jest w leczeniu alkoholizmu, którego działanie polega na wpływie na metabolizm alkoholu etylowego. Po reakcji leku z alkoholem dochodzi do niebezpiecznych objawów, które mają za zadanie odstraszyć od sięgania po alkohol. 

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami