Alkoholizm: unikanie typowych wyzwalaczy nawrotów

Strona główna / Blog / Alkoholizm: unikanie typowych wyzwalaczy nawrotów

Uzależnienie jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że powrót do zdrowia nie jest celem ani punktem w czasie, ale jest ciągłym procesem. Podobnie, jak w przypadku innych chorób przewlekłych, niepowodzenia i nawroty choroby są niestety powszechne, zwłaszcza jeśli odbiegasz od planu leczenia lub częściej napotykasz czynnik wyzwalający.

Wyzwalacz może ponownie rozpalić apetyt na wybraną substancję, w tym przypadku alkohol. Zrozumienie wyzwalaczy i nauczenie się, jak ich unikać i jak sobie z nimi radzić, może pomóc w drodze do wyzdrowienia.

Uroczystości

Wyzwalacz nawrotu nie zawsze pochodzi z negatywnych lub niebezpiecznych okoliczności. Uroczystości, takie jak przyjęcia czy święta, mogą wiązać się z polem minowym pełnym pokus. Chociaż dla większości może to przyczynić się do dobrej zabawy, dla innych może to być kłopotliwe. Dźwięki, zapachy i ogólna atmosfera imprezy mogą wywołać wspomnienia z aktywnego uzależnienia, a apetyt może szybko nastąpić.

Jeśli bliscy przyjaciele lub rodzina organizują przyjęcie, jedną z opcji jest porozmawianie z nimi i zapytanie, czy alkohol będzie obecny na imprezie. Większość bliskich Ci osób zrozumie, że jesteś w trakcie zdrowienia i będzie chętna do dostosowania się, abyś czuł się komfortowo w ich obecności. Mogą podjąć decyzję o usunięciu wszelkich napojów alkoholowych i środków odurzających lub dopilnować, aby substancje te nie były pozostawione na wolnym powietrzu.

Załóżmy jednak, że gospodarze nie chcą żadnych udogodnień. Jeśli nie czujesz się komfortowo na imprezie, na której będzie alkohol, prawdopodobnie powinieneś ich całkowicie unikać. Twój powrót do zdrowia jest ostatecznie twoją odpowiedzialnością, a narażanie się na znany czynnik wyzwalający nie jest warte ryzyka. Musisz wyznaczać zdrowe granice i podejmować decyzje, które pomogą Ci zachować trzeźwość.

Nuda

Tak, jak świąteczna, pełna życia atmosfera może wywołać nawrót choroby, tak przeciwne środowisko może być również ryzykowne.

Kiedy się znudzisz, często będziesz próbował poprawić sytuację, robiąc coś, co kojarzy ci się ze szczęściem lub zabawą. W Twoim aktywnym uzależnieniu prawdopodobnie zdarzały się sytuacje, w których picie oznaczało „dobrą zabawę” lub lekarstwo na nudę, a pamięć i głód mogą zostać uruchomione, gdy jesteś znudzony. 

Niezbędna jest silna grupa wsparcia zaufanych przyjaciół i członków rodziny. Mogą pomóc Ci stworzyć plan radzenia sobie z nudą. Zapewniają społeczność, która zapobiega nudzie w samotności. Wspaniale jest też znaleźć hobby, pasję lub bezpieczne zajęcie, które sprawia Ci radość i koncentrację. Unikanie nudy w jak największym stopniu pomoże powstrzymać negatywne myśli i pragnienia.

Stres

Wielu ekspertów uważa stres za najczęstszą przyczynę nawrotu, ponieważ może on pochodzić z wielu różnych dziedzin życia. Trudności w związku, środowisko pracy, które Ci nie odpowiada, media społecznościowe, a nawet martwienie się o przyszłość mogą prowadzić do stresu i potencjalnego nawrotu.

Kluczem do zapobiegania nawrotom stresu jest proaktywność. Musisz udokumentować źródła stresu i znaleźć sposoby na ich unikanie lub bezpieczne radzenie sobie z nimi. Znalezienie nowej pracy może być najlepszym działaniem, jeśli Twoja praca powoduje ciągłe napięcie, z którym nie możesz sobie poradzić. Napięcie z partnerem lub przyjaciółmi można rozwiązać, rozmawiając z nimi. Jeśli nie, może być konieczne zakończenie lub zrobienie sobie przerwy w związku.

Nostalgia

Może się to wydawać dziwnym wyzwalaczem nawrotu, ale nostalgia jest potężna. Możesz z sentymentem wspominać imprezy, na które chodziłeś i przyjaciół, których poznałeś podczas aktywnego uzależnienia – czas, zanim poznałeś ból i cierpienie, jakie spowodowała choroba. Możesz także tęsknić za prostymi rzeczami, które przenoszą Cię z powrotem do czasów, gdy piłeś. Specyficzny dźwięk, widok lub zapach mogą być wyzwalaczem, i ponownie pojawia się zachcianka na alkohol.

Podczas zdrowienia możesz myśleć o przeszłości lub odwiedzać miejsca, w których byłeś podczas uzależnienia. Te rzeczy często mogą powodować zachcianki. Musisz czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas rekonwalescencji, więc staraj się unikać tych miejsc i myśli tak bardzo, jak to możliwe. Porozmawiaj o swoich myślach i pragnieniach ze wspierającym przyjacielem, doradcą lub sponsorem. Mogą pomóc Ci spojrzeć na to z właściwej perspektywy i przypomnieć, dlaczego wybrałeś wyzdrowienie.

H.A.L.T. 

HALT (Hungry, Angry, Lonely, Tired) to doskonałe narzędzie do podtrzymywania życia w procesie zdrowienia. Jest to akronim, który przypomina Ci, abyś poświęcił chwilę i zadał sobie pytanie, czy czujesz się głodny, zły, samotny lub zmęczony. Te cztery potężne stany bytu to nasze wyzwalacze. Naszym wyzwalaczem może być także osoba, miejsce lub wydarzenie. Codzienne życie może być stresujące, a łatwe do naprawienia problemy mogą popchnąć cię do nawrotu.

Głód nie odnosi się tylko do potrzeby jedzenia. Chodzi o Twój głód zaspokojenia potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Właściwe odżywianie zapewnia organizmowi składniki odżywcze, których potrzebuje, abyś mógł działać z najwyższym potencjałem. To także pragnienie uczucia, przyjaźni i zrozumienia. Aby poradzić sobie z głodem, nie kieruj się autodestrukcyjnymi nawykami ani negatywnymi ludźmi.

Wszyscy odczuwamy złość, jest to normalne, a nawet zdrowe. Dzięki HALT poświęcasz czas, aby zrozumieć, dlaczego jesteś zły, co go powoduje i jak go właściwie wyrazić. Gniew może spowodować spiralę i wymknąć się spod kontroli, gdy nie jest właściwie traktowany. Jeśli ktoś Ci przeszkadza, spokojnie z nim porozmawiaj i rozwiąż sytuację. Odwracanie uwagi poprzez medytację, kreatywne projekty i ćwiczenia to doskonałe sposoby na odwrócenie spirali gniewu.

Samotność to straszna rzecz i może się zdarzyć w tłumie lub pustym pokoju. Wycofujesz się, gdy czujesz, że ludzie nie rozumieją Ciebie lub Twojej sytuacji. Jeśli czujesz się samotny, użyj HALT, aby zadać sobie pytanie, czy próbowałeś z kimś porozmawiać. Idź na spotkanie, zadzwoń do bliskiego przyjaciela lub odwiedź rodzinę. Czasami może to być najłatwiejszy sposób radzenia sobie z tym. Idź na spacer, napij się kawy w lokalnym sklepie lub załatwiaj sprawunki, aby wyjść w świat.

Zmęczenie ma negatywny wpływ na twoje ciało, umysł i ducha. Kiedy jesteś w ciągłym ruchu, zamęczasz się. Kiedy tak się dzieje, twoja energia spada, co czyni Cię bardziej podatnym na wyzwalacze nawrotów. Pamiętaj o HALT i poświęć czas na zaspokojenie potrzeby snu i odpoczynku. Dobry sen to doskonały sposób na odzyskanie sił. Możesz także wybrać się na przyjemny spacer, wziąć głęboki oddech lub posłuchać muzyki – wszystko, co pozwoli Ci zwolnić tempo i odzyskać siły po pracowitym okresie w życiu.

Jeśli poślizgniesz się lub nawrócisz, nie jesteś porażką. Trudno jest przejść przez niektóre czynniki wyzwalające, a większość ludzi doświadcza nawrotu w ramach swojej podróży zdrowienia. Bądź z siebie dumny, że rozpocząłeś podróż do pokonania nałogu. Nawet jeśli nawrócisz, nadal możesz spróbować ponownie.

 

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami