Wszywka alkoholowa jako jedna z metod do walki z chorobą alkoholową

Strona główna / Blog / Wszywka alkoholowa jako jedna z metod do walki z chorobą alkoholową

Uzależnienie od alkoholu destrukcyjnie wpływa na osobę pijącą alkohol problemowo oraz na jej najbliższych. Osoba ta traci kontrolę nad własnym życiem, ilością wypijanego alkoholu, wypowiedzianymi słowami oraz swoim postępowaniem. To podstępna choroba, która każdego dnia zabiera coraz większy kawałek ciebie, aby w końcu zawładnąć całym twoim życiem. To choroba, która sprawia, że pijesz coraz więcej, nie pojawiasz się w pracy, tracisz zainteresowanie aktywnościami innymi niż alkohol czy zainteresowanie własną rodziną. Jedną z metod do walki z chorobą alkoholową jest wszywka alkoholowa. 

Wszywka alkoholowa jako metoda walki z chorobą alkoholową

Już na wstępie tego artykułu należy podkreślić fakt, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metoda do walki z chorobą alkoholową. Wszywka alkoholowa określana jest jako terapia awersyjna, oznacza to, że jej głównym zadaniem jest wzbudzanie wstrętu i awersji do alkoholu. Jest to możliwe dzięki występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości u osób, które ją posiadają i spożywają alkohol. 

Należy podkreślić również fakt, że do skutecznego leczenia choroby alkoholowej niezbędne jest holistyczne podejście oraz duże zaangażowanie pacjenta i jego wewnętrzną motywację do zmiany. Zaleca się, by proces leczenia choroby alkoholowej zacząć od odtruwania alkoholowego. Następnie warto jest udać się na terapię leczenia uzależnień, podczas której pacjent zostanie objęty opieką specjalistów, którzy pomogą przejść ten trudny okres, a także wyposażą go w niezbędne narzędzia do walki z tą chorobą. Uczestnictwo w terapii indywidualnej oraz grupowej jest niezbędne, aby zmienić swój schemat myślenia oraz postępowania. 

Zaleca się, aby wszywkę alkoholową stosować u osób, które podjęły decyzję o zaprzestaniu picia, jednak pragną dodatkowego motywatora, który powstrzyma ich od sięgania po alkohol w trudnych momentach. Aby przystąpić do zabiegu niezbędna jest świadoma zgoda pacjenta. 

Wszywka alkoholowa – charakterystyka działania

Osoba, która wyraziła świadomą zgodę na chirurgiczne podanie wszywki alkoholowej musi pamiętać o całkowitym zakazie spożywania alkoholu. W przypadku złamania tego zakazu bardzo szybko odczuje negatywne konsekwencje swojego czynu. Zalecana jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które podjęły decyzję o zmianie swojego życia i zaprzestaniu spożywania alkoholu. 

Wszywka alkoholowa zostaje podana do organizmu człowieka podczas prostego zabiegu. Odbywa się ona w znieczuleniu miejscowym, a jego całkowita długość wynosi około 30 minut. Lekarz podczas zabiegu podaje Esperal podpowięziowo w okolicy łopatek lub pośladków. Do organizmu zostaje zaszyte od ośmiu do dziesięciu tabletek, które zawierają substancję czynną. Uwalniana substancja czynna, disulfiram, do krwi jednostki blokuje rozkład alkoholu. Oznacza to, że blokuje ona działanie enzymu odpowiadającego za przeprowadzenie dehydrogenazy aldehydowej. Celem dehydrogenazy aldehydowej jest rozkład niebezpiecznego dla organizmu aldehydu octowego do postaci bezpiecznego dla organizmu kwasu octowego. 

Nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego skutkuje powstaniem objawów silnego zatrucia alkoholowego. Osoba, która posiada wszywkę alkoholową i spożyje alkohol doświadczy dolegliwości takich jak:

  • wymioty
  • nudności
  • biegunka
  • zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • podwyższona temperatura
  • potliwość
  • zaczerwienienie skóry twarzy
  • skoki ciśnienia
  • i inne

Należy pamiętać, że im większa ilość spożytego alkoholu tym silniejsze dolegliwości. Objawy zatrucia alkoholowego pojawią się w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Mogą utrzymywać się nieprzerwanie przez kilkanaście godzin. 

Spożycie bardzo dużych ilości alkoholu może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie (marskość wątroby) a nawet śmierci. 

Osoby, które zdecydowały się na przyjęcie wszywki alkoholowej muszą uważać także na produkty spożywcze, które zawierają alkohol. Ich spożycie może skutkować długotrwałym bólem głowy lub wystąpieniem innych nieprzyjemnych dolegliwości. Osoby te powinny takżę unikać kosmetyków na bazie alkoholu takich jak perfumy czy płyn do płukania jamy ustnej. Mogą wywołać one skórne reakcje alergiczne. 

Już niewielka ilość alkoholu wywołuje silne objawy zatrucia alkoholowego. Osoby, które dodatkowo chorują na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego w momencie posiadania wszywki alkoholowej i spożycia alkoholu mogą narazić się na pogorszenie swojego stanu zdrowia oraz nasilenie choroby. 

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dziesięciu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć o ile istnieje taka konieczność.  Wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie pacjenta oraz jego koncentrację, dlatego osoby posiadające zaszyty Esperal mogą prowadzić auto oraz podejmować się aktywności zawodowej. Po zabiegu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji. Jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania aktywności zawodowej oraz czynności codziennych. Zaleca się jednak, aby pacjent powstrzymał się na okres czternastu dni od podejmowania się wysiłku fizycznego. Warto również uważnie obserwować swoje ciało i natychmiast zgłosić się do lekarza od razu po wystąpieniu reakcji niepożądanych. 

Reakcje niepożądane to alergia skórna, senność, przemijająca impotencja, metaliczny posmak w jamie ustnej, posmak czosnku w ustach, osłabienie organizmu. 

Zabieg podskórnego podania Esperalu jest bezpieczny i mało inwazyjny. Jednak nie każda osoba może mu się poddać. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na którykolwiek składnik leku, okres ciąży i karmienia piersią, a także planowania ciąży w niedalekiej przyszłości. Przeciwwskazaniem są również zaburzenia psychiczne, myśli samobójcze, próby samobójcze oraz psychozy za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej. Pacjenci, którzy cierpią na niewydolność serca czy nadciśnienie tętnicze również nie kwalifikują się do zabiegu.  Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również stan upojenia alkoholowego oraz spożywanie alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. 

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej nie jest refundowany. Trzeba wykonać go prywatnie i zapłacić za niego z prywatnych pieniędzy. Kwota zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Kwoty różnią się w zależności od miejsca wykonywania zabiegu. 

Do zabiegu pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać. Na dobę przed zabiegiem zabronione jest spożywania alkoholu. Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Zbiera w nim informację na temat schorzeń, przyjmowanych leków, stanu zdrowia pacjenta i ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż niektóre z nich mogą wchodzić w silną reakcję z Esperalem. 

Należy mieć świadomość, że każdorazowe spożycie alkoholu naraża pacjenta na nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne. Działanie wszywki alkoholowej jest tak samo silne przez cały okres jej posiadania. Nie należy wierzyć w przekonania, które mówią, że możliwe jest przepicie wszywki alkoholowej, lub że jej działanie słabnie wraz z upływem czasu. 

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami